Skúsenosti z medzinárodnej súťaže Feeder Fest
035 / 77 01 125 | obchod@feedermethod.sk

Skúsenosti z medzinárodnej súťaže Feeder Fest

Prečítali: 710

Vďaka skvelému načasovaniu zájazdu, som sa na austrálskej rybárskej túre zúčastnil aj medzinárodnej feederovej súťaže. Aby som sa pred pretekom zoznámil s vodou, trochu sa aklimatizoval, poskúšal pár vecí, som mal k dispozícii iba jeden-jediný deň. Ako to nakoniec dopadlo? To sa dozviete v nasledovnej reportáži!

Súťažilo sa podľa medzinárodných pravidiel, teda podľa regúl boli povinné minimálne 50 centimetrové náväzce a používanie kĺzavého krmítka. Pravidlá limitovali taktiež množstvo povoleného krmiva, čo v tomto prípade predstavovalo maximálne 12 kilogramov. Inými slovami, na tejto súťaži method feederová montáž nehrala!

Miestom pretekov bola austrálska nádrž Lake Hume
Stav vody bol mimoriadne nízky, nádrž bola naplnená iba na 13%
Naozaj malebná voda, avšak plná najrôznejších prekážok
Pretekári sa kvôli nízkemu stavu vody aj namočili

Tréningový deň
Stanovištia sa žrebovali aj na povinnom tréningovom dni. Mne sa ušlo miesto v sektore „B“, a to v jeho úplnom strede. Pätnástimi náhodmi veľkým krmítkom som zakŕmil do 40 metrovej vzdialenosti a čakal, čo to spraví. Použil som túto zmes: 
1 kg Haldorádó Veľký Kapor
1,5 kg Haldorádó Big River - Starý Kapor
1/2 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
1 flakón Haldorádó Aroma Tuning Veľký Kapor
1/2 vrchnáka Haldorádó sladidla 
Sem som pridal bohate pochúťkovej kukurice.
+ Iba s vodou, bez akejkoľvek arómy, alebo prídavnej látky, som zvlášť namiešal jedno balenie krmiva Haldorádó Gold Feeder Champion Corn.

Toto menu som použil na tréningu

Nuž, na moje veľké prekvapenie, som na kŕmení nechytil ani jedinú rybu. Ba čo viac, darmo som touto zmesou nahadzoval kamkoľvek, bližšie, alebo ďalej od brehu, ani pri prehľadávacom love ma nedoviedla ani k jedinému záberu. Vodná hladina bola rovná ako zrkadlo, veľmi pekne sa dalo pozorovať, že si ryby poskakovali ďaleko medzi stromami 150-200 metrov vo vnútri jazera a bližšie k brehu sa odvažovali iba veľmi pomaly, veľmi obozretne. Bolo pre mňa dosť očividným, že sme ich tým, že sme sa vydali aj do vody, hlasným čľapkaním a hrčaním, ktoré sprevádzali zakladanie stanovíšť a základné zakŕmovanie, odplašili práve my, rybári. Na tieto podmienky neboli miestne divoké ryby celkom určite navyknuté. Bližšie sa odvážili až neskôr, keď sa ihrisko trochu utíšilo.

Za prvé 2 a pol hodiny povinného tréningu som sa nedopracoval ani k záberu
Skúšal som rozličné montáže...
...veľkosti prútov aj vzdialenosti
Výstroj fungovala aj tu výborne
Riešením na poje trampoty bola výmena krmiva

Videl som, že darmo budem vyčkávať na kŕmení, tu to želané výsledky veru neprinesie. Takisto som musel rýchlo uznať, že víťaznými tu nebudú ani intenzívne príchute. Mal som pri sebe čistý Champion Corn, tak som ho namiešal a začal loviť na 50 metroch. Po 3-4 presných náhodoch som zahákol plachý, nesmelý záber a čuduj sa svete, uvedomil som si, že mám na háčiku kapra. Od tadiaľ som sa pekne pomaly, postupnými krokmi, vypracoval až na 21,5 kg, čo v počte rýb znamenalo 14-15 kaprov. Priemerná váha kapra bola 1,5 kilogramov. Týmto úlovkom som sa vo svojom sektore potácal na chvoste, keďže tu bolo aj viacero úlovkov cez 50 kíl.

Na konci tréningovej rybačky
Tréningová rybačka bola nesmierne poučná. Vysvitlo, že na VŠETKY ochutené, aromatické veci, treba čo najrýchlejšie zabudnúť, a vložiť všetky žetóny na jednu kartu, ktorou bolo krmivo Champion Corn.

1. Súťažný deň
Recept na krmivo:

2,5 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
+ 2-3 krabice pochúťkovej kukurice

V prvom kole som si vyžreboval stanovište, kde na tréningovej rybačke nechytili ani jedinú rybu
Porozprával som sa s pretekárom, ktorý mal to (ne)šťastie a dozvedel som sa, že nejaké kapry síce zahákol, ale kvôli stromu, zvalenému asi 20-22 metrov od brehu, o všetky prišiel.

Bol som neskutočne zlostný, že som si vyžreboval takto nešťastne. V čase vyhradenom na prípravu a zahriatie som bol konfrontovaný so skutočnosťou, že voda tu je oveľa hlbšia. Rybačku som si naplánoval do vzdialenosti 35 metrov, kde som nameral hĺbku 5-6 metrov a ani po viacnásobnej kontrole som tam nenašiel žiadne prekážky. Vedel som, že ak je tam všetko v poriadku, pozor si budem musieť dať len na to, aby som dokázal zaseknutú rybu vytiahnuť do potrebnej výšky a prenavigovať ju nad prekážkami, ktoré číhali na pol ceste.

 Pri základnom zakŕmení som najprv nahodil 6 krát na 35 metrov, a potom 5 krát na 15 metrov.

Boľ som veľmi prekvapený, že hneď na prvý náhod som mal záber, tento som však pokazil, dokonca aj ten druhý...
...avšak pri treťom pokuse som si už dal veľký pozor, trpezlivo som vyčkal na správnu chvíľu a zasekol som prvého súťažného kapra.

Od tejto chvíle som lovil veľmi trpezlivo, zábery som si riadne vyčkal a úlovkov začalo pribúdať zrýchľujúcim sa tempom. Na konci prvej hodiny som už mal v podberáku 12 kaprov. Prakticky po každom náhode som mal záber do jednej až dvoch minút, len čo tam montáž dopadla, zdolávanie sa mohlo prakticky okamžite začať. V tomto momente som používal 17-ku monofilný náväzec, 10-ku háčik a ako nástrahu prevažne zrnko mrazenej kukurice. Dĺžka náväzca bola 50 cm. Chvíľu som sa to pokúsil trochu zrýchliť s väčším háčikom a dvoma zrnkami nástrahy, ale vôbec to nefungovalo. Do krmítka šlo výlučne naturálne krmivo a trochu kukurice. Krmítkom bolo 40 gramové Guru X-Change Distance v 4-5 radovom prevedení a spodnou váhou 30-40 gramov. Týmto som dokázal hádzať mimoriadne presne aj vo veľmi premenlivom a otáčajúcom sa vetre.

Tento strom mi poslúžil ako dobrý oporný bod, ibaže z druhej strany
V druhej polovici „hracej“ doby som prestriedal na silnejší prút a výstroj
Od tohto momentu bola rybačka ešte agresívnejšia, podarilo sa mi tempo ešte viac vystupňovať

Kvótu 12 kaprov som splnil aj v druhej hodine a vo svojom sektore som viedol o parník. V druhej polovici pretekov začali výrazne naberať na obrátkach aj tí, ktorí zakrmovali bližšie, 15-20 metrov od brehu. Jedným náhodom som to skúsil bližšie aj ja, ale nemal som záber, tak som v tom na silu nepokračoval. Vrátil som sa na 35 metrov, kde som opäť zaznamenal veľmi rýchlo ďalší záber. Časom sa pekne zväčšovala aj hmotnosť rýb, výnimkou už neboli ani jedince cez 2 kg. Tieto ryby už trvalo zdolávať prútom Pro Method 380MH pomerne dlho, dokonca, bol aj prípad, keď mi ryba ušla aj s 19-kou náväzcom, hoci musím priznať, že v tomto prípade som to naozaj trochu presilil. Vtedy som siahol po prúte Master Carp Pro 390LC

Prút Master Carp Pro 390LC s náväzcom Long Cast 6500 LCS a 30-kou monofilným vlascom, by som už jemným výstrojom nenazval...
...2-3 kilové ryby však boli v podberáku behom 1-2 minút!
Po náhode nasledovala veľmi krátka vyčkávacia doba...
...následne sa silný prút už aj ohýbal
Mám aj teba!
Wow! Nech sa páči, vodca gangu!

V krabičke som mal aj háčik 8 uviazaný na 26-ke flurokarbónovom náväzci. Ten bol v porovnaní s tenšími šnúrami už veľmi meravý, ale v tej chvíli som už mal pred sebou ryby v takom množstve, že im už ani toto nevadilo. Na veľký háčik som sprvu navliekal jedno zrnko kukurice zo strany, neskôr som 2 zrnká jednoducho natiahol na oblúk. Obidve varianty fungovali skvelo, od tohto momentu sa spustilo šialené tempo. S hrubšou šnúrou a veľkým háčikom sadlo prakticky každé zaháknutie. Zábery boli mocné a intenzívne, po zaháknutí som mohol ryby smelo ťahať. Ani zdolanie tej najväčšej ryby mi netrvalo viac ako 1-2 minúty, kým kolegovia na okolitých stanovištiach zápasili s podobne veľkými rybami aj 4 až 5 minút.

Rybačka bola vďaka tomu neuveriteľne úspešná a nesmierne efektívna. Podtrhnuté, sčítané, chytil som dokopy 64 kaprov, čo v celkovej hmotnosti znamenalo 98 900 gramov. V mojom sektore to bolo zďaleka najviac, ba čo viac, bol som druhý v celom poli. Víťaz zo sektora „B“ zaznamenal 101 kíl!
Vyhodnotenie

Takže toľko ku „zlému“ miestu. Vyzerá to tak, že nie je zlé stanovište, iba zle lovené stanovište! Bol som nesmierne šťastný, že prvé kolo dopadlo takto nad očakávania a na pokračovanie ďalší deň, som bol naozaj zdravo nabudený.

Táto vodná plocha ponúka naozaj dych vyrážajúci pohľad

2. Súťažný deň
Recept na krmivo:

2,5 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
10 krabíc pochúťkovej kukurice 
Je dobre vidieť, že som drasticky navýšil množstvo pochúťkovej kukurice, o chvíľu uvidíte prečo!

V druhom kole som si vyžreboval stanovište 15 v sektore „B“, ktoré dalo predchádzajúci deň úplne najviac rýb. Oproti predchádzajúcemu dňu sa zmenilo toľko, že nás na brehu vítalo zamračené počasie.
Bol som veľmi optimistický, ale niečo sa s rybami stalo, 45 minút som sedel na bedni bez jediného záberu.

Hladina bola v zahrievacej fáze rovná ako zrkadlo, a po celú dobu, som pred sebou nespozoroval ani ten najmenší signál, že by sem nejaká ryba vôbec páchla. „Toto neveští nič dobrého. Na druhej strane, môže sa z toho vykľuť aj požehnanie, ak sú už všetky ryby na dne a čakajú tam na jedlo“, uvažoval som nad situáciou. Na druhý súťažný deň som zakŕmil na 35 a 15 metrov. Na 35 metrov šlo 6 náhodov, na 15 metrov takisto 6, ale v tomto prípade 3XL krmítkom, kde značnú časť nálože predstavovala pochúťková kukurica.
Na stratégii som zmenil toľko, že na 15 metrov som prihodil každých 30 minút dvoma veľkými krmítkami. Jedno z nich som vyprázdnil hneď po dopade do vody, druhé až v blízkosti dna. V prvých dvoch hodinách som tu vôbec nelovil.

Správnym riešením bol lov veľkým krmítkom v blízkosti brehu (15 metrov)
V posledných minútach sa predo mnou usalašila väčšia skupinka kaprov

Sledujúc súperov naokolo som videl, že po štarte časomiery zábery neprichádzali u nikoho. Všetci to skúšali blízko pri brehu, ďalej, ešte ďalej... Prví si začali kilečká prihadzovať tí, ktorí sa vydali najďalej a lovili až v 50-60 metrovej vzdialenosti. Tak som sem nahodil aj ja, ale opäť bez záberu. Vrátil som sa na 35 metrov a po trištvrte hodine som konečne zaznamenal prvý záber, a potom ďalší, a ďalší. Chytil som 3 kapry behom 10 minút. Veril som, že teraz naberú udalosti na obrátkach a tempo sa už bude iba zrýchľovať, žiaľ, nebolo to tak. Tento húf rýb ako rýchlo prišiel, tak rýchlo aj odišiel. V druhej hodine som nechytil nič. Na 15 metrov som prvýkrát nahodil až na začiatku tretej hodiny. V strede kŕmenia nebolo nič, tak som ho začal koncentricky obhadzovať, 2-3 metre za kŕmenie, v resp. po 2 metre do strán. Odzobovať z rýb, ktoré sa na kŕmení nazhromaždili, som začal malým 20 gramovým krmítko 2-3 metre za stredom kŕmenia. Ale aj toto prebiehalo v pomerne pomalom a nepravidelnom tempe. Pokúšal som si pomôcť tým, že som po každej chytenej rybe nahodil jednu dávku 3XL krmítkom, ale tempo zostávalo naďalej veľmi pomalé, hoci postupne sa predo mnou začínalo zjavovať čím ďalej, tým viac rýb. Vedel som, že do lopty si proti súperom kopnem iba vtedy, ak sa mi podarí začať diktovať svižnejšie tempo. 

Silným výstrojom som chytal ryby šialeným tempom

Ale ako to dosiahnuť? Pred poslednou 90 minútovkou som sa zamyslel a namontoval som tam krmítko 2XL s veľkým priemerom. Bohate som ho naplnil krmivom a kukuricou. Vzial som si prút 390LC s hrubým vlascom, hrubým (26) náväzcom, osmičkou háčikom a 1-2 zrnkami kukurice. Urobil som teda pravý opak toho, čo som robil dovtedy, čo bol tichý, jemný lov s malým krmítkom. Nahodil som do plytkej vody pri brehu (max 1,5 m) rovno do stredu kŕmenia. Krmítko dočľaplo s obrovským výtriskom, odklipoval som vlasec, povolil brzdu, napol šnúru a v tej chvíli sa špička prúta už aj ohýbala, prút som podvihol a okamžite som začul zvuk brzdy navijaka. Celé to netrvalo dlhšie, ako čas, za aký ste si prečítali túto vetu. Rybačka preradila do šialeného tempa. Dostať rybu na breh netrvalo so silným výstrojom dlhšie ako 1-2 minúty.

Rybu som chytil v priemere každé 3 minúty...
...čo znamená, že za zvyšných 90 minút som do podberáka dostal zhruba 30 rýb.
Mal som celkovo 33 kaprov a aj sám som bol prekvapený, keď váha ukázala 50 450 gramov. Aj v posledných momentoch sa mi podarilo pridať ešte jedného kapra. 
Po vyhodnotení úlovkov prišla skvelá správa, opäť som vyhral svoj sektor.

Bol som nesmierne šťastný a aj pyšný, že som dokázal vo svojom sektore opäť zvíťaziť, keďže udalosti onoho dňa sa veľmi dlho nevyvíjali tak, ako som si to predstavoval.

O víťazovi ale nerozhodovalo umiestnenie v sektore, rozhodcovia nakoniec spočítali gramáže z oboch dní, čo mi v celkovom súčte vynieslo druhé miesto. Víťazom sa stal môj miestny hostiteľ Stewart Eason

Konečný výsledok
V normálnej situácii by som dvoma sektorovými víťazstvami bral prvé miesto, avšak tu, v súlade s miestnymi pravidlami, sa sčítali úlovky z oboch súťažmých dní a rozhodovala celková hmotnosť. Takto som skončil na 2. mieste  

Nikdy horší začiatok roka!

Doporučené produkty:
- Prúty: By Döme Team Feeder Master Carp Pro
- Navijáky: By Döme Team Feeder Pro Method
- Prúty na ďaleké hody: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro Long Cast
- Navijaky na ďaleké hody: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
- EVA nádoby
- Podberákové hlavy: By Döme Team Feeder
- Krmivo: Haldorado Gold Feeder Champion Corn
- Krmítko: Guru X-Distance
- Šnúra: Haldorado Pellet Line
- Šnúra: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Krmivo: Haldorado Big Feeder - Starý Kapor
- Krmivo: Haldorado Feeder Master - Velký Kapor
- Tekutá aroma: Haldorado Aroma Tuning - Kapor
- Sladidlo od Haldorado

Značky:

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×