Sprievodca výberom feederového prútu
035 / 77 01 125 | obchod@feedermethod.sk

Sprievodca výberom feederového prútu

Prečítali: 3221

Kúzlo, priam hračkárska jednoduchosť a účinnosť feederového rybolovu, už zapôsobili na nejedného rybára. Jeden môj kamarát výstižne povedal, že sú dva druhy rybárov: "tí, ktorí už majú feederový prút a tí, ktorí rozmýšľajú, aký si majú kúpiť." Tento článok je venovaný práve tým, ktorí rozmýšľajú nad kúpou, ale majú problémy sa zorientovať v obrovskej ponuke. V článku sme zozbierali užitočné rady, ktoré každému zaručene pomôžu, nájsť "tú pravú" !

 

Vybrali sme 7 otázok a odpovedí, ktoré zaznievajú pri výbere feederového prúta najčastejšie.

 

1.Čo znamenajú na prúte nápisy Medium a Heavy?

Na väčšine feederových prútov, žiaľ nie je uvedená presná gramáž vrhacej záťaže. Uvedené je iba M = Medium (stredný), MH = Medium Heavy (stredne silný), alebo H = Heavy (silný), aby sme spomenuli iba nápisy, na ktorú môžeme naraziť najčastejšie. Tieto "tajné kódy", už prezrádzajú niečo o sile prútu, s tým súvisiacich charakteristikách a o vrhacej záťaži. Na priloženej fotke je vynikajúco vidieť, ako sa tri rozličné prúty, pod rovnakou záťažou (2kg) ohýbajú. Z obrázku sa dá vytušiť, že najsilnejší prút s najväčšou vrhacou záťažou má prívlastok Heavy, s ktorým je možné hodiť hoci aj 100 gramov. Medium Heavy je stredne silný, univerzálny feederový prút, ktorý má vrhaciu záťaž medzi 40-80 gramov. Nástrojom pre jemné rybačky je prút Medium, ktorý má vrhaciu záťaž 30-60 gramov.

Jak vybrat první feeder prúty?
Čo vlastne znamenajú nápisy MH a H ? Sú to kódy pre charakteristiky prútov

 

2.Ktorý prút odporúčame na začiatok ?

Každému odporúčame, aby sa na začiatok nesnažil hodiť čo najďalej (#12), čo najťažšiu montáž, a nesnažil za každú cenu chytiť čo najväčšiu rybu. Latku a stanovené ciele je možné zvyšovať, až po osvojení si základov. Kto chce všetko naraz, tomu sa väčšinou nepodarí nič... Takže pre osvojenie si základov, potrebujeme univerzálny prút, ktorý výborne obstojí pri love pleskáčov a karasov, ale nezľakne sa, ani keď sa na háčik pritrafí kapor. K tomu je najlepším parťákom, prút s popisom Medium Heavy (MH)!

Light, medium, heavy feeder
Takto sa ohýbajú prúty, zaťažené dvoma kilami

 

3. Čo signalizuje záber?

Feederové prúty sú vybavené geniálnym signalizátorom záberu, zabudovaným priamo v prúte. Je ním vymeniteľná špička (s rozličnou nosnosťou), pripojiteľná do posledného dielu. Jej ohnutie, alebo narovnanie, značí záber. Takže na signalizovanie záberu, nie je nutné používať ďalšie zariadenia!

Indikator záberu je konec prúta
Citlivá špička signalizuje záber

 

Oblubené feeder prúty sú Spro Master Carp a Carp Fighter
Prúty Team Feeder Power Fighter a Master Carp Pro patria medzi najobľúbenejšie

 

4. Ako si správne vybrať miesto na brehu, aby sme na špičke vnímali záber?

Citlivá špička signalizuje záber iba vtedy, keď zviera s vlascom (zhruba) 90 stupňový uhol. Takže na stojatej vode sa prút nedíva smerom na vodu, ale treba ho umiestniť rovnobežne s brehom. Ináč si aktivitu ryby, ktorá práve uchmatla nástrahu, vôbec nevšimneme. Vlasec namotajme tak, aby bol napnutý, ale aby ohol špičku iba trošku, aby ju ryba dokázala pri zábere ohýbať ďalej bez odporu.

Feederový rybolov je nejsnadnejší spůsob rybaření
Jednoduchosť, výstrojová nenáročnosť a účinnosť feederového rybolovu, už spravili dojem na každého

 

5. Je pravda, že špičky sa lámu ako špajle ?

Väčšina začiatočníkov sa dotýka tenučkých prútov veľmi nesmelo, vraviac si, že sa polámu hneď pri prvom hode, nieto aby zvládli kapra... Potom vezmú do ruky špičky a ich úžas sa ešte znásobí. Tieto pocity trvajú, až kým ich pred očami záujemcu neohnem do U-čka, tým dokazujúc, že pri správnom používaní sú prakticky nezlomné. Možno znie mätúco, že aj keď je špička časť prútu s najväčšou zaťažiteľnosťou, práve tá sa najčastejšie láme. Ako je to možné? Hľa, niekoľko príkladov! Na špičku sa namotá šnúra a nepozorný rybár to hodí takto. Rybár sa pokúsi niekoľkokilovú rybu vytiahnuť na breh bez podberáka. Pokúsi sa nahodiť väčšiu záťaž, na akú je špička (a prút) uspôsobená. Ale to je všetko nič v porovnaní s tým, koľko špičiek sa poláme pri nesprávnej preprave. Čiže chápete to dobre, väčšina špičiek je "popravená" na suchu. Ak si dáte na tieto veci pozor, najcitlivejšia časť prúta sa vám nikdy nepoláme!

Nejodolajnejší část feeder prúta je
Najviac zaťažiteľnou časťou prúta je špička, ktorá je pri odbornom používaní prakticky nezlomná!

 

6. Ako jednotlivé špičky rozlíšime ?

Väčšina feederových prútov je vybavená troma rôzne sfarbenými špičkami, ktoré sú prispôsobené veľkosti montáže a intenzite, ktorou ryby zaberajú. Známi výrobcovia uvádzajú na špičkách kód, môžeme na nich vidieť nápisy ako „Light, Medium, Heavy”, alebo „1 oz, 2 oz” atď. Light je najjemnejšia, medium je stredne silná a heavy je najsilnejšia špička. Ak vidíme na špičke nápis „3 oz”, znamená to 3 unce, čiže 3x28 gramov. Pre jednoduchosť sme zvykli počítať s 30 gramami, takže s touto konkrétnou špičkou, je možné bezpečne použiť krmítko o hmotnosti 90 gramov. Aj pri prútoch, kde špičky nie sú vybavené nápisom, je možné poradie zaťažiteľnosti zľahka určiť. Stačí ich polohovať vodorovne (chytiť na rovnakom mieste) a nechať voľne visieť. Odvis najcitlivejšej špičky bude najväčší. Tú budeme potrebovať iba pri najjemnejších rybačkách. Na začiatok odporúčame stredne silnú špičku.

Koncovka prúty
Takto sa dá sila špičiek zľahka určiť

 

7. Dá sa feederový prút použiť aj pri inej metóde?

Samozrejme, že áno! Mnohí ho používajú aj pri love na plavák, aj keď tam sa skôr hodia match prúty, alebo obyčajné prúty s menšiu vrhacou záťažou, ale ako vraví porekadlo "ak nemáš koňa, aj somár je dobrý". Spôsob lovu, kde sa však dá feederový prút vynikajúco zúročiť, je lov na dravé ryby. Či sa už jedná o lov so živou, alebo mŕtvou nástrahovou rybou, vždy sa výborne osvedčí!

Daleké hody s feederovými prútami
Každému odporúčame, aby sa na začiatok nesnažil hodiť čo najďalej, čo najťažšiu montáž, a nesnažil za každú cenu chytiť čo najväčšiu rybu!

 

Prvný rybačka s feederovým prútom
Na prvý pokus v takýto úlovok nedúfajte, ale ako pribúdajú skúsenosti, porastú aj počet a kilá chytených rýb

 

 

Produkty: 
- Team Feeder Master Carp Pro feeder pruty
- Team Feeder Fine Carp pruty
- Team Feeder Power Fighter pruty
- Delphin Magma Feeder pruty
- Ďalšie

Značky:

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×