Po stopách veľkých kaprov 11.časť – Dve tváre kanálu
035 / 77 01 125 | obchod@feedermethod.sk

Po stopách veľkých kaprov 11.časť – Dve tváre kanálu

Prečítali: 3499

Mnohí nás vyhľadali, v respektíve sa opytovali, prečo predvádzame svoje umenie iba na zarybnených jazerách a namiesto toho nevyhľadáme a nezhotovíme film z nejakej prírodnej, rybármi zriedka navštevovanej vody. A tak sme teda zavítali k hlavnému zavlažovaciemu kanálu dunajského údolia, k síce úzkemu, ale o to pozoruhodnejšiemu kanálu pretínajúcemu Veľkú Maďarskú Nížinu.

S nápadom prišiel Tomi, že čo by bolo, keby sme najbližšie natáčali na jednej z jeho obľúbených vôd. Keď sa s nami podelil o svoju predstavu, všetci sme jednotne prikývli. Takto vyhovieme obom spojeným požiadavkám, budeme môcť predviesť svoje znalosti na divokej vode a zároveň strávime pár dní vo veľmi peknom prostredí.

Po príchode nás vítal zrýchlený prúd, drasticky zdvihnutá hladina a ochladnutá voda, čo ako vieme, lovu na amury neprospieva. Nasledovalo rýchle vybalenie, príprava tábora a rozmiestnenie výstroje. Lovili sme na dvoch miestach, s jedným prútom na každom mieste, aby boli šance na chytenie ryby na oboch miestach vyrovnané. Jedno sa nachádzalo bezprostredne pri tábore, kým to druhé bolo trochu ďalej. Nemusím zvlášť rozvádzať, že vďaka tichu a kľudu, fungovalo lepšie to vzdialenejšie. Rýchle kŕmenie, potom sme si pekne tíško robili ďalej svoje veci, aby sme náhodou už kŕmiace sa ryby nevyrušili.

Kŕmenie nebolo veľmi komplikované, nakoľko...

 

...sme krmivo iba rozsypali pred seba, pár metrov od brehu

 

Pri rozmiestňovaní výstroje sme museli zvlášť dbať na správne potopenie vlasca, nakoľko zrýchlená vodná masa zo sebou prinášala množstvo splavenín ako pod vodou tak aj na hladine, tým nám výrazne sťažujúc situáciu. Pre správne potopenie sme použili jednoduchý klip s rotujúcou olovenou záťažou, nakoľko podľa nášho názoru je práve toto najúčinnejší spôsob, ktorým znížime počet falošných záberov spôsobených rastlinstvom plávajúcim vo vode aj o 90%. Na základe svojich skúseností môžeme povedať, že keby sme nepoužívali záťaž, museli by sme babrať kŕmenie každú pol hodinu a kvôli neustálemu pohybu a rachotu by sa počet záberov znížil na nulu.

Miesto montáže vo vode sa po prúde menilo o 3 až 5 metrov

 

Olovená záťaž v akcii

 

Potopenie nezaručuje 100 percentnú istotu

 

V denných hodinách sme nezaznamenali ani pípnutie, ale akonáhle posledný slnečný lúč zmizol za listami stromov a zotmelo sa, voda okamžite ožila, čo nám vyčarilo úsmev na tvárach. Ani sme dlho nemuseli čakať. Okamžite po zhasnutí nás vyplašil silný, intenzívny záber, ktorý sme si okorenili krátkym šprintom v tme a blate smerom k prútom. Ako Tomi nadvihol prút, prisahali by sme, že to bude amur, podľa toho ako sa silno a vehementne bránil, ale akonáhle sme ho zazreli v čistej vode, zistili sme, že máme dočinenia s krásnym „kanálovým“ kaprom.

Tomiho prvý bezchybný šupináč

 

Po vypustení prvého kapra sme sa na ďalšie nočné hodiny tešili s ešte väčším vzrušením. Ktovie čo ešte pred nami oblasť kŕmenia schováva. Na ďalší zvuk signalizátora sme museli čakať do rozvidnenia, vtedy sa konala ďalšia akcia. Dovtedy len sem tam jedno pípnutie vyrušilo noc hlasnú od vtáčieho spevu. Na moju smolu to bol znova Tomiho signalizátor, ale namiesto závisti som sa ponáhľal za ním, lebo tento terén si vyžaduje tímovú prácu od začiatku rybačky až do konca.

Tímová práca pre rybu

 

Bez pomoci by to bolo prakticky nemožné

 

Ovocie tvrdej práce

 

Ranný návštevník bol taktiež jeden pekný, štíhly, bezchybný kapor, ktorý ešte háčik zaručene nikdy v živote nevidel . Ako sa slnko šplhalo čoraz vyššie na už svojej dobre známej dráhe, vzalo zo sebou do svojho nedohľadného sveta aj počet našich záberov. Nech sme skúšali čokoľvek, pohyb rýb bol prakticky nulový a aj keď nejaký bol, bolo to iba vírenie spôsobené dravými rybami. V ten deň sme záber dosiahnuť nedokázali. Znova nasledovala noc, ktorá na naše veľké prekvapenie, aj napriek občerstveniam prešla bezvýsledne. Aký bol dôvod? To nevieme. Všetko sme robili už dobre zabehnutým spôsobom. Premohli sme lenivosť a ešte pred svitaním sme vymenili návnady na montážach, aby keď príde čas záberov, bola už voda plná čerstvej chute FermentX. Na svitaní to aj prinieslo výsledky, ktoré tentoraz priali mne: kanál ma dal dokopy s nesmierne silným, bezchybným kaprom. Po položení ryby na podložku v nás vírili neopísateľné pocity. Takú krásnu rybu stretne človek iba zriedkakedy.

Mám veľkú radosť: môj prvý „kanálový“ kapor!

 

Skúšal som vodu zhypnotizovať, snáď príde záber

 

Žiaľ, stále viac chladnúca voda nás neobdarila ani jedným amurom. To sa dá pripísať nezvyklému počasiu a aj zväčšenému objemu vody. Ale nezúfali sme ani na sekundu! Dobre sme vedeli, že kanál skrýva veľké ryby a akonáhle sa vráti do pôvodného koryta a oteplí sa, budeme okamžite späť.

Pri návrate bola voda skoro o 10 stupňov teplejšia

 

Na tento návrat sme museli počkať pár týždňov: obdobie bez zrážok a trvalé horúčavy nám naznačovali, že ja na čase znovu sa pokúsiť chytiť amura. Po práci sme sa rýchlo pobrali na breh, najprv sme rozmiestnili výstroj, až potom sme postavili tábor. Ani nemusím vravieť, že sa rýchlo zotmelo. Náš večerný rozhovor pomaly prešiel do spánku, ktorý prerušil veľmi silný, ťahavý záber. Znova sme vyplašení bežali k prútu, z ktorého navijaku už chýbalo takých 20 metrov vlasca. Po zaseknutí sme videli, že vlasec riadne pozbieral vodné rastlinstvo, takže veľkosť ryby sprvu cítiť nešlo. Behom zdolávania sme zato v zákryte chalúh zbadali, že na háčiku je amur, ale to že aký veľký, ešte zostalo tajomstvom. Čas plynul a amur len prichádzal a odchádzal. Ako nákladný vlak chodil hore dole po kanály, snažil sa ujsť do tŕstia, ale našu výstroj a schopnosti sa mu prevýšiť nepodarilo. Po niekoľkých výpadoch sa začal unavovať a konečne sme si ho mohli zbežne pozrieť. Všetko čo sme k tomu dodali bolo: „Ten je ale veľký“. Až keď bola v podberáku sme si uvedomili, s akou obrovskou rybou máme tú česť. Vo kolíske bolo jasne viditeľné, že náš úlovok disponuje neuveriteľnými a nie každodennými rozmermi. V záujme rýchleho a presného zváženia sme na pomoc dočasne privolali rukoväť z podberáka, ktorou ju šlo ľahšie nadvihnúť: presná váha ryby bola 22,5 kg. To je jednak nový amurový osobný rekord Tamása Haskóa a zároveň najväčšia ryba nášho seriálu s názvom „ po stopách veľkých kaprov“ a ak by to ešte nestačilo, tak to všetko sa udialo na nedotknutej, divokej vode!!!

Aj autor nápadu rád uvítal obrovského amura v našich rukách

 

Pohonná jednotka ako sa patrí

 

Samozrejme aj on si mohol plávať ďalej, snáď spôsobí prekvapenie aj niekomu inému

 

Po takom zážitku bolo nemožné zaspať, tak náš kameraman zhotovil krásny nočný záber, ktorý rozhodne svedčí o jeho zručnosti a šikovnosti.

Nočný záber s padajúcou hviezdou

 

V ďalšom priebehu, ryby už neboli veľmi aktívne, ale to sa dá pripísať chyteniu amura, nakoľko sme vodu dosť zakalili a presvietili. Na ďalší záber bolo treba čakať do rána, keď sa ozval môj signalizátor. Po úspešnom zdolávaní som mohol v rukách držať ďalšieho pekného šupináča.

Myslím, že som neulovil len tak nejakého priemerného kapra

 

Rozhodli sme sa, že stavíme všetko na jednu kartu a vyskúšame novú Water Wolf podvodnú kameru. Rýchlo sme ju nainštalovali a dostali montáž na svoje miesto. Zábery kamery nám poskytli množstvo dôležitých a užitočných informácií, ktoré určite zúročíme aj v prípade ďalšieho návratu.

Podvodný záber behom kŕmenia

 

Hneď sa našiel záujemca

 

Čerešničkou na torte bolo, keď si aj po montáž s kamerou prišiel záujemca. Záber bol aj na prúte s kamerou rovnako ťahavý ako s normálnou montážou, avšak na našu veľkú radosť, táto všetko zaznamenala. Pri zdolávaní sme zažili naozaj zriedkavú chvíľu, keď tesne pred podobratím dal Tomimu signalizátor najavo, že aj na jeho návnadu sa niekto ulakomil. Pýtali sme sa jeden druhého: „Tu sa trápime a práve teraz zaberie?“ Podobratie sťažovalo, že na jeden podberák pripadli dve ryby, ale vyriešili sme to: po opatrnom podobratí skončili ryby v kolíske. Neskôr mi v rukách odpočíval najväčší kapor tejto túry.

Stáva sa zriedkavo, aby boli kapry v kolíske v páre, ale nám sa to podarilo

 

Povedzme si pár slov aj o krmive a návnade! Na kŕmenie sme si vzali teplovodné eso, skupinu produktov Haldorádo FermentX a ako návnadu cesnakový SpéciCorn. Vedeli sme, že prírodná voda v tomto ročnom období si iné príchute vyžadovať nebude.

Na olovo šlo v každom prípade krmivo FermentX Veľký Amur

 

Na kŕmenie sme používali kvasenú kukuricu a zmiešanú kukuricu-pšenicu doplnenú bojlami. Na návnadu sme dostali nápad od nášho spoločného kamaráta Petiho Judáka, ktorý iba povedal: „Decká, vyskúšajte to. Mne to zabralo!“. Tak sme to vyskúšali – a zabralo. Jedná sa o jedno zrnko Haldorádó boilies vnorené do krmiva FermentX, pripravené ako slivková guľa. Bojla do seba vsiakne chuť a arómu krmiva a tým sa bude vo vode správať ešte agresívnejšie. Jej chytľavosť je nespochybniteľná. Čo nevidieť, sa táto „marinovaná“ guľka postarala o úlovok.

Návnada a Petiho „slivková“ guľa, určená pre ryby

 

Len čo budeme môcť, opäť sa vrátime na toto prekrásne miesto a znova sa pokúsime dostať do podberáku pár urastených kaprov alebo amurov. Ale iba z veľkej sorty!...Nakoniec, chuť prichádza s jedlom.

 

Autor: Kerekes Ernő
Fotky: Takács Péter

 

Značky:

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×