Či sa už jedná o súťažný rybolov, alebo rekreačné rybárčenie, na popularite čoraz viac naberá ten typ lovu na pleskáča, ktorý, v rozpore so zažitými zvyklosťami, neprebieha primárne v blízkosti brehu, ale nástrahu pri ňom prezentujeme vo väčšej vzdialenosti. Krása tejto metódy sa skrýva práve v jej náročnosti. Táto technika kladie tie najvyššie nároky na precíznosť, čo najpresnejšiu realizáciu rybolovu. Netreba sa však báť, dnes už sú všetky doplnky, pomocou ktorých si túto schopnosť ľahko osvojíme, veľmi ľahko dostupné.
No ale čo konkrétne mám na mysli, keď hovorím o veľkej vzdialenosti? Pri love s dlhým náväzcom sa, podľa môjho názoru, už rybačka vyžadujúca náhod do vzdialenosti viac ako 50 metrov považuje za „lov vo veľkej vzdialenosti“. Pri method feederovej technike hodíme túto vzdialenosť ľavou zadnou aj chrbtom k vode, ale dlhý náväzec je iná káva! Tu totiž montáž nie je taká jednoduchá, ako v prípade method feederu, a veru ani záber nevyzerá tak, že ryba ohne prút do pravého uhla aj zo 130 metrov.

Pre účely tejto prezentácie som si ako cieľ vytýčil vzdialenosť 70 metrov.Táto vzdialenosť je ešte relatívne jednoducho dosiahnuteľná - samozrejme, za použitia adekvátneho výstroja a montáže. Výlučne špeciálne príslušenstvo nás však už pri takejto vzdialenosti nespasí, pre úspešnú realizáciu rybačky budeme potrebovať aj zvláštnu techniku. Dôvodom je, že ďaleko od brehu nedokážeme kŕmiť takými množstvami, ako v jeho blízkosti, preto je za potreby všetko ponúkať koncentrovanejšie, precíznejšie, s čo najväčšou presnosťou. Pozrime sa teda, bod po bode, čo všetko si táto metóda vyžaduje.

Prút a navijak
Mnohí identifikujú metódou lovu s dlhým náväzcom s jemnou feederovou technikou. Toto prirovnanie do značnej miery aj celkom dobre obstojí. Feeder vo veľkej vzdialenosti je však už iná káva. Praktizovať túto techniku s príliš jemným náčiním je už prakticky nemožné. Presný náhod si totiž vyžaduje prút, ktorý je schopný dopraviť do želanej vzdialenosti aj väčší náklad. Dôvodom je, že s ľahkým krmítkom do veľkej vzdialenosti skrátka presne nedohodíme. Práve preto používam do vzdialeností nad 50 metrov prúty z rodiny By Döme TEAM FEEDER Gold Serie a to konkrétne variant 390MH, poprípade 390ML. Nahdzovamie krmítiek s celkovou hmotnosťou 70-80 gramov veľmi dobre umožňuje predovšetkým prvý spomínaný prút.





Potrebovať budeme samozrejme aj navijak, a nie hocijaký! Budeme potrebovať veľký, silný, rýchly navijak, z ktorého sa bude vlasec odvíjať hladko, bez komplikácií, a čo je ešte dôležitejšie, taký, ktorý funguje rýchlo a dynamicky aj pri procese navíjania. Preto nie je náhoda, že pre tento účel mám vo zvyku používať nové Long Cast navijaky, pomocou ktorých je aj realizácia ďalekých, presných náhodov pomerne jednoduchá záležitosť.
Dôležitým prvkom systému je aj vlasec. Takúto vzdialenosť je už totiž prakticky nemožné presne zamerať monofilom, budeme potrebovať pletený vlasec. 0,10-0,12 mm-ový bohate postačí, avšak pred neho sa ešte v každom prípade oplatí uviazať aj 0,15 mm-ový, takisto pletený, šokový náväzec, nakoľko pri silných, dynamických švihoch dostáva celá zostava poriadne zabrať.


Tip!
Ja osobne nerád mrhám materiálom, preto jeden 150 metrový kotúčik pleteného vlasca spravidla namotám na dva navijaky a to takým spôsobom, že na cievku najprv dám podkladový vlasec, do ktorého uviažem 75 metrov pleteného vlasca. Následne zalepím cievku izolačnou páskou, nakoľko týmto spôsobom sa pletený vlasec nezaklinie medzi paralelne zoradené monofilné zvitky a odvíjajúci sa vlasec sa takisto nezadrhne ani o uzol. Akurát si musíme postrážiť to, že týmto spôsobom bude náš prút dobrý iba do vzdialenosti maximálne 70-75 metrov. To by však nemal byť problém, lov na pleskáča v ešte väčšej vzdialenosti dáva zmysel iba málokedy.

Montáž
Toto je najkomplikovanejšia časť celého systému. Dohodiť dlhým náväzcom do veľkej vzdialenosti bez toho, aby sa niečo zauzlilo je možné iba vtedy, keď je montáž poskladaná expertne, mimoriadne precízne. Nahadzovať do veľkej vzdialenosti bez zauzlenia robí mimochodom často problémy aj naozajstným profíkom. Darmo tá najlepšia technika, malý protivetrík a sranda sa končí. Uzol, alebo lepšie povedané, chumáč, vznikne v prvom rade tak, že behom letu sa náväzec s nástrahou šľahnú popri krmítku späť na vlasec, alebo šokovú šnúru a namotajú sa na ne. Chumáč sa samozrejme dá na brehu jedným pohybom rozmotať, o nič neprídeme, ale to nič nezmení na skutočnosti, že nástraha bola na dne v zlej polohe.

Druhým spôsobom, ako vzniká chumáč je, že sa náväzec zamotá do vlasca v hlbokej vode pri ponáraní sa. Tomu sa dá predísť tak, že budeme vlasec udržiavať sústavne napnutý, v resp. kontrolovaným ponorom krmítka. To je už však ozaj pokročilá úloha, s ktorou si poradia iba skutočné čierne opasky.
Mnohí používajú najrôznejšie pomôcky proti zauzleniu, ja osobne sa však ich trochu stránim. Nieže by boli v princípe zlé, alebo by nefungovali, ale k môjmu nahadzovaciemu štýlu skrátka nepasujú. Na vyriešenie problému so zauzlovaním teda mám iné riešenie.


Montovanie krmítka prebieha identicky, ako pri iných montážach pre lov na klasický feeder, čo znamená, že sa nezaobídeme bez karabínky! Tú nasleduje väčšia gumená gulička, o ktorú sa pri dynamickejších náhodoch môže oprieť hlavička obratlíka. Tým, že sa do nej zaprie, vďaka pružnosti gumenej guličky trochu poodstrčí ostatné prvky montáže od krmítka, čím do istej miery už napomáha ako obrana voči zauzleniu. Pod to dám malú gumenú zarážku, aby obratlík náhodou neprebehol cez veľkú dieru gumenej guličky.


Do tohto obratlíka treba uviazať 15 centimetrový dvojitý šúľanec. Pre tento účel som mal do tejto chvíle najlepšie skúsenosti so šnúrou Guru Shield, konkrétne v hrúbke 0,35 mm-ov. Dobrá, pevná šnúra, no zároveň sa s ňou veľmi dobre viažu uzly.
Pomocou katovho uzla uviažem do šúľanca 15 centimetrovú power gumu. S tých najradšej používam 0,45 mm Drennan Feeder Gum, nakoľko hrubšie, ťažšie modely sa takisto radi zamotávajú.


Na koniec power gumy už iba stačí uviazať uzol, ktorý zabráni, aby skĺzol náväzec, a systém je už aj hotový. Je však dôležité, aby sme nepremýšľali v príliš tenkých dimenziách náväzcov! 0,14 mm-ový môže byť ešte dobrý, ale tenšie sú už veľmi náchylné sa zamotávať.
Krmítko
Pri love na feeder s dlhým krmítkom je extrémne dôležité si zvoliť také krmítko, ktoré vyhovuje danej situácii. Pri tejto technike je prvoradým hľadiskom realizácia ďalekých, presných náhodov, ale veľmi dôležitým je samozrejme aj prezentácia vnadidla. Pre takéto „delostrelecké rany“ môžu prísť do úvahy objemnejšie varianty krmítiek Guru X-Change Distance Feeder. Pre náhody do vzdialenosti 70 metrov tam v žiadnom prípade nedám krmítko ľahšie ako 40 gramov, nakoľko je nevyhnutné, aby vládol projektil poriadnym ťahom. Týmto krmítkom vykonávam na tejto vzdialenosti základné zakŕmenie. Musím dodať, že pomocou takéhoto krmítka je dostať do vody za 10-15 minút viac ako pol litra jedla vylúčené, ale aj to je lepšie, ako nič. Okrem toho, toto krmítko veľmi rýchlo vyprázdňuje obsah, a do určitej miery navyše vypúšťa jedlo aj vo vodnom stĺpci, čo nie je v prípade základného zakŕmenia nevýhoda.


Čo sa však týka samotného lovu, ten realizujeme pomocou úplne iného krmítka, ktorým je v dnešnej dobe nesmierne populárny Preston Absolute Window Feeder Caged. Jeho hlavnými charakteristikami sú, že na pohľad vyzerá ako náboj, hmotnosť je na spodku nastaviteľná, disponuje mriežkovaným, alebo plným plášťom, v ktorom sa nachádza jeden väčší otvor (okno), cez ktoré je možné krmítko naplniť. Prvotným pozitívom tohto modelu je, že je milimetrovo presný (teda ním realizované hody), predovšetkým ten väčší, ťažší variant. Jeho ďalším pozitívom je, že obsah z neho nepresakuje po ceste, ale vyprázdnime ho centrálne až na dne. Musíme mať na pamäti, že obsah krmítka, ktoré práve pristálo vo vode, nie je nevyhnutne obsahom, na ktorom reálne lovíme. Tým je obsah predchádzajúceho krmítka, nakoľko obsah sa vyprázdni vtedy, keď zahákneme, alebo vyťahujeme montáž. Nie je náhoda, že aj na pretekoch sú s týmto krmítkom najúspešnejší práve tí rybári, ktorí dokážu nahodiť najpresnejšie. Preto sa sem príliš neoplatí pchať krmivo, prakticky celý obsah krmítka tvorí živá návnada, vďaka čomu vládne aj za jedno krmítko návnady silným udržiavacím účinkom.


Krmivo, nástraha
Aj tieto prvky sú pri tejto technike pozoruhodné, nakoľko aj tu sa stretneme s niečím nie úplne obyčajným! V porovnaní s rybačkami bližšie pri brehu si táto technika totiž nevyžaduje až tak veľa krmiva. Prečo nie? Také veľké open end krmítko, ktoré by bolo vhodné pre vysokoobjemové základné zakŕmovanie, totiž úplne jednoducho do takej diaľky presne nedohodíme. Ak by sme zas chceli niekoľko litrov krmiva nahádzať do vody v menšom krmítku, na nič iné, okrem hádzania, by nám čas nezostal.


Z krmiva si preto vystačíme s malým množstvom, ale to by malo byť dobre aromatické, ktoré upúta pozornosť rýb aj v malom množstve. Pre tento účel som v tomto prípade zamiešal Gold Feeder - Master Fish - jediné balenie. K tomu som pridal polovicu fľaštičky arómy Aroma Tuning - Veľký Pleskáč a pol krabičky pochúťkovej kukurice.


No ale ako je možné s množstvom krmiva tak za dve hrsti udržať ryby na mieste? No predsa nijako! Drvivú časť krmiva pošleme do vody už pri základnom zakŕmení, pri samotnom love pôjde do krmítka koncentrovaná živá nástraha! Či to budú kostnáče, dážďovky, kukly, alebo patentky, to nech rozhodne každý sám za seba, podľa môjho názoru, ani jedna z alternatív nebude trefa mimo. Ja som dnes použil dážďovky. Jednak preto, lebo pleskáče ich zbožňujú, ale taktiež aj preto, lebo mi práve z nich zostalo z jednej súťaže. V každom prípade, dážďovky sa dajú asi najdlhšie uskladniť. Prezentujeme ich v najkrájanej podobe. Prakticky nimi napcháme krmítko až do vrchu, kde ho uzavrieme malým množstvom aromatizovaného krmiva.





Priebeh rybačky
Pri analýze krmítiek som už priebeh rybačky načrtol, takže príliš detailne ho tu už rozvádzať nebudem. Ešte raz však zdôrazním, že je treba mať na vedomí, že pri tejto technike je najdôležitejšia presnosť. Nie rýchlosť, nie dynamickosť, ale presnosť. Ak sme hodili na zlé miesto, radšej nahoďme znova, ako by sme mali vytvorené kŕmenie roztiahnuť po väčšej ploche. Opätovné koncentrovanie rýb na jedno miesto už bude veľmi obtiažne.
Samotnú rybačku sme zvečnili aj vo videu, ktoré nájdete pod článkom. V ňom všetko preberám ešte podrobnejšie.





Zanechať komentár