Kaprársky pokus na divokej vode
035 / 77 01 125 | obchod@feedermethod.sk

Kaprársky pokus na divokej vode

Prečítali: 2983

Po väčšinu roka, dávam, podobne, ako veľká väčšina ostatných rybárov, prednosť intenzívne zarybneným vodným plochám. A nie je na tom nič zlé, na týchto vodách nás dozaista čaká množstvo príjemných zážitkov, avšak po určitej dobe, po tuctoch úlovkoch, z toho trochu vyprchá tá ingrediencia, ktorá je podľa mňa hlavnou podstatou rybolovu. A tou je VÝZVA! Príchodom jesenného obdobia som sa rozhodol, že si to tentoraz zamierim na divoké vody.

Kaprarina na divokej vode? Samozrejme, veď čo by už mohlo byť jednoduchšie. Ten, kto už niekedy na túto rapsodickú vodu v minulosti zavítal, celkom určite vie, že tu treba poriadne zabojovať aj o 1-2 pleskáče, nie to ešte kapry.
Hovorím samozrejme o Dunaji. Nakoľko ja osobne na Dunaji veľmi často nelovím a na tomto úseku toku som nebol ešte vôbec, som to spočiatku skúšal s 50 gramovým valčekovitým krmítkom, 50 cm náväzcom a troma kostnáčmi na háčiku. Lovil som v polovici "kamennej zátoky", preto som považoval dlhší náväzec, alebo ťažšie krmítko za úplne neodôvodnené. Rybačku som začal základným zakŕmením do zaklipovanej vzdialenosti 25 metrov. Zakŕmenie činilo 10 krmítiek a vďaka pomalému toku vody som sa nádejal, že krmivo aj zostane na mieste.

Kaprársky pokus na divokej vode
V záujme čo najpresnejšej rybačky sa oplatí označiť si lovnú vzdialenosť aj fixkou

V prvých cca 40 minútach rybačky som nachádzal potešenie iba v častých, asi 5-6 minútových náhodoch, avšak napredovaním času sa začali na kŕmení objavovať aj prví záujemcovia....uhádnete, kto to bol? Veľký pleskáč, amur, kapor, alebo niekto iný? Z počiatku som sa ani ja nedokázal rozhodnúť, nakoľko napriek záberom som žiadnu rybu reálne nevidel. Príliš zjemnenú montáž po zaháknutí buď rozorvali, alebo vykrivili veľmi tenký háčik.

Kaprársky pokus na divokej vode
Prvý kapor z Dunaja v celom mojom živote je na háčiku
Kaprársky pokus na divokej vode
Pekná ryba

V toto jesenné neskoré popoludnie sa mi podarilo za 2 hodiny zaknihovať dokopy 4 zábery, z ktorých som sa však mohol nakoniec pred foťákom popýšiť iba jedinou rybou...nefalšovaným, dunajským šupináčom, ktorý zaručene netrpel anorexiou! Ozajstné dobrodružstvo na mňa ešte len čakalo.

Kaprársky pokus na divokej vode
Kvôli týmto momentom si ešte aj ja rád privstanem
Kaprársky pokus na divokej vode
Z vody sa ešte prakticky parilo, spomedzi korún protiľahlých stromov na nás dopadali prvé lúče vychádzajúceho slnka

Rýchle zamiešanie krmiva, za pár lyžíc podomácky varenej kukurice a už aj lietali poriadne napchaté krmítka, tentoraz v prevedení s rebierkami, na miesto svojej destinácie. Tentoraz sa aj Gábor rozhodol obetovať svoju prívlačovú dušu na oltári kaprariny, tak sme sa do prenasledovanie cieľového obecenstva pustili dvaja, troma prútmi.

Kaprársky pokus na divokej vode
Pre udržanie rýb na mieste sú neodmysliteľnou súčasťou varené semiačka. Na miesto určenia ich dostaneme jednoducho kŕmnou lyžicou

Prvý záber dorazil po asi pol hodine. Zahákol som typicky energický záber, charakteristický pre divoké vody, po ktorom som pomohol na breh dočasnému protivníkovi: drobnému, ale húževnato zápasiacemu šupináčovi. 

Kaprársky pokus na divokej vode
Na prvý vehementný záber nebolo treba dlho čakať
Kaprársky pokus na divokej vode
Drobný kaprík, ale ako dar Dunaja, som si aj jeho nesmierne cenil
Kaprársky pokus na divokej vode
Dúfam, že sa ešte stretneme...povedzme o takých 5 rokov!

Rybičku som rýchlo vypustil. Nasledujúcej dávke, ktorá do vody letela, som nadelil aj trochu extra arómy, konkrétne arómu Haldorádó Tornado Gel v príchuti Rokfortský Syr. Táto nesmierne hustá látka zostane zaručene priľnatá na kôpke krmiva až kým krmítko dorazí na dno, vďaka čomu, bude aj napriek vodnému prúdu, zúročovať svoj vábiaci účinok v blízkosti nástrahy. Za iných podmienok som si nie istý, či by som na Dunaji extra aróme nejako zvlášť dôveroval, avšak na takom pomalom úseky, že tam pobudnú aj kapry, podľa mňa môžeme touto drobnou úpravou ukázať rybám cestu k nástrahe oveľa rýchlejšie.

Kaprársky pokus na divokej vode
Jednoduchá, avšak perfektne osvedčená montáž
Kaprársky pokus na divokej vode
Tornado Activator Gel veľmi dobre drží, vďaka čomu túto mimoriadne agresívnu arómu tak ľahko neodplavia ani vlny spôsobené loďami

Moje snaženie bolo za chvíľu odmenené ďalším kaprom, ktorému bolo po veľmi dlhom zdolávaní nakoniec dopriate dočasného odpočinku v pohodlnej kolíske.

Kaprársky pokus na divokej vode
Prekrásne farby! Koruny stromov sa pomaly obliekajú do plného jesenného šatu a tento módny trend podľa všetkého sledujú aj kapry

Ak sa niektorý na kockatých jazerách vychovaný športový kolega na týchto riadkoch iba usmieva, tomu môžem povedať iba toľko, že ešte nezažil, aké to je, bojovať s o život zápasiacim gladiátorom z divokej vody. 2-3 kilový kapor z takejto vody má neraz hodnotu poriadnej osmičky (na škále do 10) z dobre zarybneného jazera!

Kaprársky pokus na divokej vode
Silami prekypujúci kapor, ktorý háčik ešte v živote nevidel - zdolávanie takejto ryby na ozaj ťažkom teréne je nesmiernym zážitkom

Nakoľko sa pri rybačkách snažím pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku veľa experimentovať, nasledujúci náhod som vykonal pomocou obojstranne otvoreného valčekového krmítka s troma kostnáčmi ako nástraha. Výsledok prekvapil aj mňa, nakoľko po veľmi intenzívnom a zábere a ešte intenzívnejšom zdolávaní skončil v podberáku 6 kilový tolstolobik, ktorý háčik úplne zdemoloval!

Kaprársky pokus na divokej vode
Aj preto milujem divoké vody! Nikdy si nemôžeme byť istí, čo nás prekvapí na háčiku

V poslednom období som venoval veľa času a energie spoznávaniu a porozumeniu tohto úseku Dunaja.

  • Neustále som sledoval predpovede počasia a hlavne aktuálny stav vody na Dunaji a jeho zmeny.
  • Pozoroval som aké sú tie časové intervaly, kedy dokážeme na vhodnom mieste loviť úspešne aj kapry.
  • Experimentoval som s viacerými zmesami a nástrahami, snažiac sa nájsť tie, ktoré sú v danom období pri love kaprov na Dunaji najúčinnejšie.

Výber stanovišťa
Popri tom všetkom som kládol veľký dôraz aj na to najdôležitejšie, teda výber správneho stanovišťa. Vyplývajúc z obrovskej rozlohy rieky je bez tutového tipu, ale člnu, vybaveného radarom, šanca natrafiť na kapry na slepo úplne minimálna, preto som sa rozhodol vyhľadávať optimálne miesta systematickým spôsobom. Pri pohľade z brehu sa dajú identifikovať charakteristické miesta, kde stojí za to urobiť 1-2 pokusy, keďže sa na týchto miestach spravidla ryby rady zdržiavajú. Snažil som sa vyhľadávať kamenné zátoky, poprípade rozličné menšia aj väčšie výčnelky, zalomenia pobrežnej línie, kde voda spomaľuje, alebo sa stáva prakticky stojatou.

Kaprársky pokus na divokej vode
Naplaveniny môžu byť skvelým miestom pre hľadanie rýb

Na takýchto úsekoch sa zaručene vytvoria jamky, ktoré sa stanú akýmsi skladom potravy, tým pádom sa budú okolo nich celkom isto potulovať aj našu šupinatí kamaráti.

Kaprársky pokus na divokej vode
Vďaka moderným technológiám máme vo vrecku detailné fotografie prakticky každej vodnej plochy, preto si môžeme želaný úsek zmapovať bez toho, aby sme sa museli kilometre prechádzať. Všetky sľubné miesta si môžeme prezrieť a detailne preskúmať v službe Google Earth
Nech som si už sadol na breh, v nádeji na nejaký ten kaprí úlovok, hocikde, prvé a najhlavnejšie bolo vždy to, aby som mal terén dna pred sebou do nejakej miery zmapovaný. Toto je v mnohých prípadoch tým správnym kľúčom pre riešenie mnohých situácií so záberovými suchotami. 
Uvedomujem si, že táto metóda je nesmierne časovo náročná a aj veľmi nudná, ale v záujme úspešnej rybačky sa jej určite vyplatí tú hodinku, alebo dve venovať.

Kaprársky pokus na divokej vode
Veľmi užitočnou pomôckou pre zmapovanie dna a objavenie priehlbín a jám môže byť takéto olovko s pazúrikmi

Pokiaľ sa nám podarí natrafiť na markantnejšie zalomenie dna, alebo jamu, je to už polovica úspechu! Zaujímavým spôsobom, v mnohých prípadoch nenájdeme ryby na spodku jamy, ale na vrchu, pri jej okraji, ale to záleží do značnej miery ako od ročného obdobia, tak aj od fázy dňa.

Vplyvy počasia a stavu vody
Vplyv počasia na zábery je nespochybniteľný, nakoľko sprievodné faktory ako zmeny vzdušného tlaku a výkyvy teploty majú silný vplyv na apetít rýb. Zaujímavým spôsobom, moja osobná skúsenosť je však aká, že na Dunaji nie sú tieto faktory až také rozhudujúce ako na jazere. Čo je však z pohľadu rybolovu absolútne kľúčové, je stav vodnej hladiny! Z pohľadu počtu záberov boli u mňa najplodnejšími obdobiami fázy, keď začala vodná hladina práve stúpať, alebo klesať, v resp. niekoľko dní stagnujúca, ustálená vodná hladina. Celkom určite sa oplatí rybačku prispôsobiť týmto celkom dobre predvídateľným zmenám, nakoľko od nich naozaj veľa záleží.

Nasledujúcou zaujímavosťou, ktorú som odpozoroval, bol časový interval, kedy sa kapry stravujú. Kým na jazere ich dokážeme s menšími prestávkami prekabátiť prakticky po celý deň, na Dunaji sa tento časový interval skracuje na 1-1,5 hodinu v ranných a neskorých popoludňajších hodinách. Efekt pri zmene viditeľnostných podmienok je podobne ako v prípade dravých rýb, veľmi aktívne prítomný aj tu. Preto bolo úplne jedno, ako skoro som bol na brehu, ryby si vždy počkali na lúče vychádzajúceho slnka. Potom však začali zábery prichádzať spravidla ako na bežiacom páse. Viackrát som tomu dal šancu aj po zotmení, ale za týchto podmienok som sa nedopracoval už ani k jednej akcii.

Kaprársky pokus na divokej vode
Jeho sa mi podarilo zaháknuť ešte práve v momente zmeny svetelných podmienok, ale príchodom tmy som sa už viac záberov nedočkal

Výber krmiva a nástrahy
Keď som sa chystal na svoju prvú rybačku na Dunaji, mal som v hlave zafixovanú mylnú myšlienku, ktorou sa z nejakého dôvodu riadia mnohí. Nezáleží na kvalite, ale na kvantite! Napriek tomu som sa usiloval zostaviť rýchlo a efektne pracujúcu, atraktívnu krmivovú zmes, ktorú som bohate doplnil večnou klasikou - nesmierne ekonomickou varenou kŕmnou kukuricou. Ryby prichádzali veľmi pekne aj na túto zmes, no napriek tomu som mal pocit, že niečo by bolo treba zmeniť.

Kaprársky pokus na divokej vode
Z týchto dvoch komponentov som dokázal vytvoriť mimoriadne markantnú, poriadne hrubozrnnú zmes. „Dymiace“ krmivo Divoký Kapor sem tam imponovalo aj húfom prichádzajúcim tolstolobikov
Kaprársky pokus na divokej vode
Výdatnejšiu kŕmnu zmes na základe kukurice si ani nedokážem predstaviť

Nakoľko z dôvodu efektívnosti nákladov loví na Dunaji väčšina rybárov pomocou nejakého kukuričného krmiva, napadlo mi, že ponúknutím dodatočného extra zdroja bielkovín by som mohol byť azda ešte efektívnejší. Vďaka menším rakom a lastúrnikom ryby už dobre vedia, z čoho im porastie brucho, preto vyhľadávajú potravu s výslovne vysokým obsahom bielkovín. Snažil som sa tak pripraviť kombináciu, ktorou by som nielenže dokázal udržať ryby pred sebou a chytať ich, ale poprípade aj navýšiť priemernú hmotnosť. Definitívny mix na kapry z Dunaja tak pozostával z nasledovných zložiek: 

Mimoriadne výdatný, hrubozrnný mix, ktorý dokáže upútať pozornosť a dá sa použiť úspešne na prakticky ktorejkoľvek divokej vode.

Kaprársky pokus na divokej vode
Krmivá Haldorádó Sladký Ananás a Total Fish sa perfektne dopĺňajú
Kaprársky pokus na divokej vode
Zmes som urobil ešte výdatnejšou a efektnejšou pomocou mikropeliet a FLUO vločky

V silnejšom prúde by som takúto zmes neskúšal ani náhodou, nakoľko voda by všetky hodnotné látky behom chvíle odplavila. Keď si však, ako som spomínal vyššie, nájdeme flek s pomalou, alebo prakticky stojatou vodou, môžeme používať tento mix veľmi efektívne prakticky po celý rok. 
Čo sa týka nástrahy, tam som spočiatku uprednostňoval živé nástrahy (kostnáče, dážďovky), avšak tie príliš často priťahovali aj býčka, alebo menšie pleskáče. Ďalším krokom bola aplikácia menších wafter nástrah, pomocou ktorých som už nejaké kapry síce chytil, ale na záber bolo treba čakať o podstatne dlhšie.

Kaprársky pokus na divokej vode
Spočiatku som odhlasoval dôveru živým nástrahám a menším wafterom

Definitívny prelom na poli nástrah pri mojich rybačkám na Dunaji predstavoval systém kriticky vybalansovanej prezentácie väčších wafter nástrah, v resp. prezentovanie nástrah pozdvihnuté v plnej dĺžke náväzca. Domnievam sa, že to bolo pravdepodobne tým, že takto nástraha z jamiek na dne lepšie „vytŕčala“, vďaka čomu dokázali ryby jej živú farbu a impozantné rozmery jednoduchšie zaregistrovať.

Kaprársky pokus na divokej vode
Nielenže som takto dokázal úspešne selektovať objemnejšie ryby, ale za tých pár hodín na brehu som pomocou tejto nástrahy dokázal zaznamenať aj podstatne viac záberov
Kaprársky pokus na divokej vode
Tohto prekvapivého tolstolobika sa mi takisto podarilo uloviť pomocou Legend Pellet wafteru...háčik je perfektne zaháknutý!

Výstroj a montáž
Na začiatku som sa snažil držať „jemnú“ líniu, takže aj na poli nástrah, aj náväzcov som podľa možností siahal po tých najmenších a najtenších, avšak rýchlo mi dosvitlo, že kapry odrastené v divokej vode si toto nielenže nevyžadujú, ale rezultáty zdolávaní sa kvôli tomu stávajú veľmi otáznymi. Keď som pri kaprarine zasekol už druhého tolstolobika, okamžite som vykonal potrebné zmeny, reku nevedno, či sa v každej chvíli neobjaví ozajstný kapitálny dunajský bojovník.

Kaprársky pokus na divokej vode
Zistil som, že na Dunaji sa s jemnôstkami piplať neoplatí. Nikdy totiž nevieme, s čím nám osud skríži cesty. Kapry relatívne veľký háčik vôbec nevyrušoval

Používal som háčiky Fox Arma Point SSBP veľkosti 5.
Náväzec som spočiatku vytváral z monofilnej šnúry, ale tá sa ukázala byť príliš slabá, preto teraz viažem 8-10 centimetrové náväzce už z minimálne 0,12 mm-ovej pletenej šnúry Braxx Pro. 
Kto by sa podobne ako ja, snažil ukoristiť udatných bojovníkov z Dunaja na nejakom veľmi pomalom, alebo úplne stojatom úseku, nebude potrebovať žiadnu riečnu bakuľu. V mojom prípade bol perfektnou voľbou prút Royal Method Carp 360M, ktorý dohodí dobre napchaté krmítko do 30-35 metrovej vzdialenosti absolútne komfortne, no zážitok zo zdolávania rýb nijako nekompromituje, zdolávanie týmto prútom bolo fantastickým zážitkom. S kaprami v Dunaji nie je sranda, keď po nejakej dobrote zatúžia, nijako sa s ňou nepiplú, preto sa oplatí byť v strehu, aj keď stojíme bezprostredne pri prúte.

Kaprársky pokus na divokej vode
Tento pohľad mi resetuje hlavu a napĺňa ma energiou

Čo sa týka navijaka, v mojom prípade vyhovel všetkým nárokom divokej vody navijak Fine Carp 5000, pracoval úplne perfektne a vďaka bleskovej rýchlobrzde som mal prakticky pocit ako by som používal navijak s baitrunnerom. Navijak bol nabitý jedným z mojich obľúbených vlascov Haldorádó Purple Feeder 0,22mm a doplnený 0,20 mm-ovým šokovým náväzcom. Super zostava, ktorá zložila skúšku na jedničku ako pri veľmi častých, ťažkých náhodoch, tak aj pri náročných, húževnatých zdolávaniach.
Napriek tomu, že som bol zvyknutý na jazerá, rybačka na Dunaji mi doslova učarovala. Pri každej jednej príležitosti vytvorí atmosféru, ktorú je veľmi ťažké popísať, avšak jedno je isté, úplne si ma podmanila. V poslednom období sem chodievam veľmi často, vždy, keď mi to čas dovolí, aj keď iba na pár hodín po práci.

Kaprársky pokus na divokej vode
Takéhoto guľatého „kapra štvorzubca“ som ešte v živote nechytil.
Kaprársky pokus na divokej vode
Perfektný kapurkový šupináč
Kaprársky pokus na divokej vode
Dostať sa na tie najlepšie fleky na kameňmi spestrenom brehu je niekedy poriadna makačka, ale celkom určite to zato stojí

Ja osobne som síce priaznivcom C & R rybačky, ale ak niekto iný zatúži po dobrom kotlíkovom haláslé, odhovárať ho, aby si zobral dennú kvótu domov ho nebudem.

Kaprársky pokus na divokej vode
V každom prípade je však potrebné úlovku prejaviť potrebnú úctu. Ak plánujeme pustiť rybu naspäť, celkom určite si zaslúži bezpečný a komfortný vak, alebo podložku

Jeseň je už tu v plnej sile, život pod hladinou sa však ani napriek tomu nezastaví, iba sa trochu spomalí, trochu si odpočinie. Kto túži spoznať tie naozajstné nádhery prírody a rybolovu, tomu musím vrelo odporúčať, aby v žiadnom prípade nenechal v tomto období stáť prút v kúte. Tie najpozoruhodnejšie rybačky a najkrajšie úlovky na nás totiž čakajú práve v tomto období, preto lovu zdar a smer breh!

Kaprársky pokus na divokej vode
Veľa šťastia!
ű
Značky:

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×